![vízköves mosógép fűtőszál vízköves mosógép fűtőszál, A vízkőmentes mosógép titka](https://korrektvizes.hu/wp-content/uploads/2021/04/mosógép-fűtőszál.jpg)
A vízkőmentes mosógép „titka”, avagy a reklámok túloznak
A reklámokban nagyon meggyőzően mutogatják a mosógép dobjának elvízkövesedett külső részét, de akinek volt már felültöltős mosógépe, az pontosan tudja, hogy a gépek dobjaira sosem rakódik le olyan mennyiségű vízkő, mint azt próbálják elhitetni velünk… (A felültöltős gépeken ki-be pakolás közben a dob külső és belső része egyaránt látható, így elég könnyen észrevennénk a vízkövet. Ha lenne…) A fűtőszál az az alkatrész, ami leginkább ki van téve a vízkő káros hatásainak.
![Calgon tabletta Calgon tabletta](https://korrektvizes.hu/wp-content/uploads/2021/04/Calgon.jpeg)
Calgon tabletta
A sok éven keresztül mindenféle karbantartás nélkül használt mosógépek fűtőszálaira fokozatosan rárakódik a vízkő, leszigetelve annak felületét. Így nem tudja hatékonyan átadni a víznek az általa fejlesztett hőt. Több időre van szüksége a mosógépnek, hogy felmelegítse a vizet, ezáltal több elektromos áramot használ fel. De itt nem áll meg a folyamat, a vízkő addig rakódik, „hízik”, hogy teljesen szétfeszíti, majd megrepeszti a fűtőszálat. Ezeken a repedéseken aztán a bejutó víz rövidzárlatot okoz. Nem mellékesen a villanybojlerek is így szoktak elhalálozni….
Az áhított vízkőmentes mosógép eléréséhez a médiában reklámozott adalékanyagok helyett használjunk jóval olcsóbb és sokkal hatékonyabb szert!
Vízkő ellen ecet!
Ne hanyagoljuk el mosógépeinket! Ne várjuk meg, hogy a többéves vízkőréteg tönkretegye a fűtőszálat! Megelőzésképpen minden mosás előtt tegyünk 2-3 evőkanálnyi 20%-os ecetet a dob belsejébe. Az ecet vízlágyító hatású, ezért a mosógép vizében alacsonyabb koncentrátumban lesz jelen az oldott mészkő. Tehát a vízkövesedés is kisebb mértékben jelentkezik majd. Emellett félévente pár liter 20%-os ecet használatával hatékonyan eltávolíthatjuk a fűtőszálra esetlegesen lerakódott vízkövet.
![20%-os ecet 20%-os ecet](https://korrektvizes.hu/wp-content/uploads/2021/05/Ecet.png)
20%-os ecet
Sokan attól félnek, hogy az ecet megtámadja, szétmarja a mosógép belsejét, lemattul a rozsdamentes dob, stb. Sokéves tapasztalatom szerint ettől nem kell tartani.
Én már legalább 20 éve így tartom karban a gépeimet, soha nem volt az ecettel rossz tapasztalatom. Eddig egyetlen vízkőmentes mosógépem ment tönkre – egy AEG típusú felültöltős szolgált közel 15 évig – annak is a programválasztó kapcsolója adta fel a harcot. Szóval használjuk bátran ezt az olcsó és nagyszerű anyagot!
Vízkő eltávolítása házilag, az ecet használata a gyakorlatban
Az üres mosógép dobjába öntsünk annyi 20%-os ecetet, hogy az megjelenjen a dob alsó furatain. Így biztosak lehetünk abban, hogy ellepi a fűtőszálat. Hogy ez pontosan mennyi, azt mosógépe válogatja, 3-5 liter elég szokott lenni.
Azért közvetlenül a dobba töltsük, mert ha a gép mosószer adagolóján keresztül töltjük be az ecetet és véletlenül mellé csorog, az beszivárog a gép lemezei mögé, ahol korrodálja a mosógép külső fémborítását. Az ecet kissé agresszív, maró hatású anyag, hosszú távon kikezdi a fémet.
Fontos, hogy az ecettel ne indítsunk mosási programot, a gépnek nem kell működnie a vízkőoldás közben!
Mivel sok mosógép a mosási programját a biztonság kedvéért kiszivattyúzással kezdi, ilyenkor a betöltött ecet dolga végezetlenül távozna a lefolyóba. Ezért közvetlenül a mosógép dobjába öntsük be a kellő mennyiséget, majd annak ajtaját bezárva, hagyjuk „dolgozni” az ecetet 15-20 percig. Ha fülelünk, akkor szinte azonnal hallhatjuk a sercegő hangot, vagyis a bent folyó „munkát”, ahogy az ecet oldja a vízkövet. Az elöltöltős mosógépeken a vízkő eltávolításának folyamatát szemmel végig is követhetjük. A gépben lévő ecet kisvártatva elszíneződik, a gép ajtajának ablakán barnás színű lötty válik láthatóvá.
Nem érdemes túl sokáig sem a mosógépben hagyni az ecetet, mert annak gőzei káros hatással lehetnek a gép érzékeny elektronikai részeire, nyomtatott áramköreire.
Ha letelt a 15-20 perc, indítsunk egy rövid programot 40°C-on (akár 60°C is lehet, ha az szimpatikusabb, de nem kell 90°C), ezzel eltávolítjuk a gépből a leoldott vízkődarabokat. Futtassuk le ezt a programot kétszer, így biztosak lehetünk abban, hogy a vízkő eltávolítása sikeresen lezajlott. Ilyen egyszerű a vízkő eltávolítása házilag.
Ha kipróbálja ezeket az egyszerű, olcsó, de mégis roppant célravezető praktikákat, tényleg vízkőmentes mosógépe lesz. Az alacsonyabb elektromos áramfogyasztás pedig csak ráadás.