sósavmarta csaptelep, elszíneződött csaptelep, csaptelepeink ellensége a sósav, sósav tartalmú vízkőoldó, hidrogén-klorid

Csaptelepeink ellensége, a sósav

Szerző: | 2020.11.07. | Cikkek

Vízkő eltávolítása házilag, avagy hogyan NE tisztítsuk a csaptelepeket

A háztartásokban található csaptelepek tisztítása sajnos nem minden felhasználónak evidens. Jártamban-keltemben néhány alkalommal (a kelleténél sajnos többször) találkozom tönkretett, elszíneződött felületű konyhai csaptelepekkel, kádleeresztőkkel, túlfolyókkal, illetve egyéb nikkelezett alkatrészekkel. Ezek elég lehangoló látványt tudnak nyújtani.

Az emberek többsége tudja, hogy ezeket a szerelvényeket milyen szerekkel nem tanácsos tisztítani, de előfordulnak kivételek.

Chemitat citromsavas vízkőoldó

Chemitat citromsavas vízkőoldó

Rohanó világban élünk, az emberek nem fordítanak elég időt a használati útmutatók elolvasására, megelégszenek azzal, hogy nagy betűkkel rá van írva a flakonra: VÍZKŐOLDÓ. Bedobják a bevásárló kosarukba és közvetlenül használat előtt sem győződnek meg róla, hogy mi is van pontosan a dobozra írva. A szer használata után meg már késő bánat…

Chemitat sósavas vízkőoldó

Chemitat sósavas vízkőoldó

Vízkő eltávolítása sósavval?!

Ne tegyük tönkre!

A csaptelepek nagy többsége nikkel bevonattal készül (nem króm bevonattal, ahogy azt egyébként sokan tudni vélik), ezért ezeket soha ne takarítsuk sósav tartalmú vízkőoldóval, mert felületük AZONNAL elszíneződik, foltos és matt lesz! De ezen a ponton nem áll meg a folyamat, a megsérült bevonat alatt a réz ötvözetből készült csaptelep anyaga egy idő után oxidálódni kezd, majd egyre csúnyább lesz. Mi meg nagyon bosszúsak…

bemattult csaptelep

bemattult, elszineződött csaptelep

Amennyiben a megvásárolni kívánt szer flakonján lévő címkén szerepel az összetevők között akár elenyésző mértékben is a „hidrogén-klorid”, ne vegyük meg, nem ez lesz életünk legjobb döntése.

A csaptelepek helyes tisztítása

Csaptelepek tisztítása céljából vásároljunk citromsav alapú szereket. Vagy használjunk ecetet. A piros kupakos 20%-os ecet kiváló választás vízkőoldás céljára. Azért vigyázzunk vele, mert ha nem is olyan agresszív, mint a sósav, órákig nem érdemes rajta hagyni a tisztítandó alkatrészen.

Háztartási témákkal foglalkozó internetes fórumokon a „vízkő eltávolítása házilag” témában sokszor lehet találkozni olyan hozzászólásokkal, hogy az ecet tönkretette mosdójának a lefolyónyílását, illetve a csaptelep végén lévő perlator pereméről lemarta a „krómot” (ami ugye valójában nikkel). De ennek sajnos az az előzménye, hogy hosszú hónapokon-éveken keresztül elhanyagolták a csaptelepet. Nem tisztították megfelelően, az alkatrészeken felgyűlő vízkő pedig károsította a gyári bevonatot, behatolt annak felülete alá. Ezután az ecet, vagy bármilyen más vízkőoldó szer a „munkája” során a vízkővel együtt a fellazult bevonatot is „vitte” magával. A végeredmény így valóban egy elcsúfított alkatrész, vagy tönkretett csaptelep, de ez nem a vízkőoldó hibája!

Foszforsav tartalmú szerekkel is dolgozhatunk, de ezeket sem szerencsés pár percnél tovább a tisztítani kívánt felületen hagyni, mert agresszív, maró hatású anyagok lévén, ezek is képesek elszíneződést okozni, még a rozsdamentes acélból készült dolgokon is.

Cillit, foszforsavas vízkőoldó

Cillit Duo – foszforsavas vízkőoldó

Száz szónak is egy a vége

Mindig tartsuk be a használni kívánt vegyszer gyártójának utasításait, hogy csapjaink sokáig szépek maradjanak.