A WC pumpa helyes használata
Munkámból adódóan számos lakásban megfordulok és azt tapasztalom, hogy sokan egyáltalán nem tartanak a háztartásukban WC pumpát. Esetleg van otthon, de teljességgel használhatatlan. Vagy az anyaga miatt, vagy a kialakítása miatt, vagy egyszerűen a mérete miatt nem megfelelő. Ritkán előfordul, hogy a tulajdonosok rendelkeznek a megfelelő eszközzel, és elméletben tudják is használni, viszont a gyakorlatba nem tudják átültetni a WC pumpa helyes használatát. Pedig ennek az egyszerű és „filléres” eszköznek a segítségével rövid időn belül letudható a duguláselhárítás házilag. Az esetek nagy többségében viszonylag könnyen látványos eredményt érhetünk el!
A jó minőségű WC pumpa
Az ideális WC pumpa először is viszonylag nagy falvastagságú, rugalmas gumiból készül. A vastag anyag alatt azt értem, hogy nem hártyavékony, lennie kell egy bizonyos fokú tartásának. A sprőd, műanyagszerű darabokat kerüljük, ezek csak korlátozott mértékben alkalmasak a feladatra.
Fontos a pumpa fejének a mérete is. Ne legyen túl nagy, mert a WC csésze lefolyónyílásába nem fog beleférni.
Vannak rossz kialakítású WC pumpák, mindenféle harmonikaszerű képződmények, design-os formákba öntve. Ezeket is kerüljük. Rosszak és ráadásul drágák is. (Legalábbis ahhoz képest, hogy lefolyó tisztításra teljesen alkalmatlanok.)
használhatatlan WC pumpa 1
használhatatlan WC pumpa 2
Meglepően jól használható WC pumpákkal szoktam találkozni kis barkácsboltokban és szatócsboltokban.
Így néz ki egy valóban kiváló WC pumpa:
WC pumpa fa nyéllel
Ezek a WC pumpák jellemzően 500 és 1000 Ft körüli áron mozognak.
Amennyiben rendelkezünk jó minőségű és kialakítású WC pumpával, akkor már csak a megfelelő technikát kell alkalmaznunk.
Sokan azt gondolják, hogy a pumpát „izomból” lefelé kell nyomkodni, mert az a szennyeződést majd jól lenyomja, eltünteti a lefolyórendszerben.
Ennek pont az ellenkezőjére kell törekedni. A pumpát viszonylag gyors ütemben le-fel kell mozgatni azért, hogy vákuumot hozzunk létre, mivel ez húzza visszafelé a dugulást okozó szennyeződést. Illetve ha nem is hozza vissza az összeset, mindenképp átmozgatja a csőben lévő lerakódásokat, amit a beavatkozás közben lefolyó víz magával sodor a lefolyórendszerbe.
Nagyon fontos, hogy minden esetben el kell tömni vagy takarni a túlfolyó nyílásokat!
Amennyiben ezt elmulasztjuk megtenni, akkor ezeken a nyílásokon keresztül a pumpa átszív-átfúj és nem a lefolyóba „dolgozik”. Így a szükséges vákuum nem tud kialakulni, ennek hiányában pedig semmi nem fog történni, nem leszünk előrébb.
Mindig a túlfolyó kialakításától függ, hogy milyen anyaggal dolgozunk. Vizes ronggyal, gumikesztyűvel vagy akár szigetelőszalaggal is elérhetjük a kívánt hatást.
Duguláselhárítás házilag, avagy milyen a jó technika?
A fürdőkádat, mosdót vagy konyhai mosogatót feltöltjük vízzel legalább annyira, hogy a WC pumpa fejét ellepje (amennyiben nincs még teljesen eldugulva és nem áll benne a víz…).
Néhány le-fel mozgatás után a pumpát rövid úton, de nagy dinamikával felfelé rántjuk.
Azért rövid úton, mert nem szeretnénk magunkat és a plafont is eláztatni.
Ezt a mozdulatsort néhányszor megismételve meglepően nagy mennyiségű hajszálat és szőrszálat hozhatunk a felszínre.
Kisebb WC duguláselhárítás házilag
Kisebb mértékű dugulás akkor szokott előfordulni, mikor egyszerre nagyobb mennyiségű WC papír kerül a WC csészébe, illetve a kelleténél több nedves törlőkendőt dobtunk bele. Ilyenkor a lehúzott víz csak nagyon lassan szivárog el, vagy semennyire sem. Ekkor nem kell kétségbe esni. Ha lassan elszivárog, akkor a távozó vizet fokozatosan pótolva, mindig egy kicsit ráengedve hagyjunk egy kis időt, hogy kellően átázzon, megpuhuljon a nagy mennyiségű WC papír. Az esetek döntő többségénél egyszer csak hirtelen megindul a víz a lefolyórendszer felé, a probléma megszűnik.
„Megúsztuk”
Abban az esetben, ha mégsem oldódik meg magától a dugulás, bátran használjuk az olcsó, de jó minőségű WC pumpát. Alkalmazása hasonlóan történik, mint a kád, mosdó, vagy mosogató esetében, azzal a különbséggel, hogy itt nem kell le-fel történő mozgással „operálnunk”.
Sőt, nem is szabad, ha nem akarjuk beszennyezni a helyiség falait és padlóját, illetve magunkat!
Az eldugult WC lefolyónyílásába lassan lenyomjuk a kis fejű pumpát, majd a fentebb ismertetett technikával, rövid úton, nagy dinamikával felfelé húzzuk. Itt fokozott óvatossággal járjunk el, ne rántsuk túl nagy lendülettel, hogy a vécében lévő vizet a csészében tudjuk tartani, ne kerüljön a mennyezetre. Szóval egy jó pumpával könnyedén megoldható akár egy közepes WC dugulás elhárítása házilag is.
Remélem sikerül a gyakorlatban is alkalmaznia a WC pumpa helyes használatának fortélyait. Így már könnyedén és hatékonyan elháríthatja az Ön háztartásában előforduló kisebb dugulásokat. Akár WC dugulásról, akár mosdó dugulásról vagy a konyhai mosogató dugulásáról van szó, remélhetőleg nem kell azonnal duguláselhárító szakembert hívnia.
Sok szerencsét kívánok!